F1892SD400
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
F1892SD400
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : F18
Mfr : Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1950A @ 60Hz
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE SCR/DIODE 90A 120VAC
Contact Now
SCR Module 400 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module